Bloomberg: Türkiye yabancı yatırımcıyı çekecek

Merakla beklenen karar duyuruldu…

Gözler, Singapur’daki Mali Eylem Görev Gücü’nün Genel Kurul toplantısındaydı.

Karar beklendiği gibi oldu ve sonuç netleşti.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından bugün verilen kararda; Türkiye’nin, kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda yetersiz kalan ülkelerin içinde yer aldığı gri listeden çıkarılmasına karar verildi.

Verilen bu kararın ardından ABD merkezli Bloomberg, Türkiye açısından olumlu gelişmelerin yaşanacağını belirtti.

“Yabancı sermaye Türkiye’ye gidecek”

Yabancı sermayenin Türkiye’ye giriş yapacağının belirtildiği haberde şu ifadeler kullanıldı:

Türkiye, kara para aklamayla mücadele gözlemcisinin gri listesinden çıkarıldı; bu, ülkenin yabancı sermayeyi çekme çabalarını artıracak bir hamle.

Bloomberg Intelligence’a göre sermaye akışının hızlanması, Türk ekonomisinin dış kırılganlıklarının azaltılmasına, liranın desteklenmesine ve yüksek enflasyonla mücadeleye yardımcı olacak.

Geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimlerden bu yana Türkiye, ortodoks ekonomi politikalarını yeniden uygulamaya koymak ve kendisini olumlu bir yatırım hedefi olarak konumlandırmak için çabalıyor.

Gri listeden” çıkarılma, sermayenin 1,1 trilyon dolarlık ekonomisine çekilmesine yardımcı olabilir. Uluslararası Para Fonu’nun 2021 tarihli bir raporu, gri listedeki ülkelerin “sermaye girişlerinde büyük ve istatistiksel olarak anlamlı bir azalma” yaşadığını ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir