Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye’de; Dışişleri Bakanı Fidan ile İstanbul’da görüştüler

T24 Haber Merkezi 

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Ankara-Kahire normalleşme süreci kapsamında Türkiye’ye geldi. Şukri, İstanbul’da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan‘la görüştü. 


Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan (Fotoğraf: AA) 

TIKLAYIN | Ankara-Kahire normalleşmesinde bir adım daha: Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, Türkiye’de

Görüşme sonrası ortak açıklama

Bakanlar, İstanbul’da gerçekleşen ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenliyor. 

İlk olarak konuşan Bakan Fidan, “Bildiğiniz gibi Mısır ve Türkiye arasındaki işbirliği halklarımızın ve bölgemizin yararınadır. Bı işbirliğini daha da ileri taşıma kararlılığını ortaya koydu. Bu yöndeki irademiz liderler düzeyinde de ortaya konmuş oldu. Kahire’de ortak bildiri imzalanmıştı. Mısır Cumhurbaşkanı sayın Sisi’nin konsey toplantısı kapsamında ülkemizi ziyaret etmesi gündemimizde. Konsey toplantısının ayrıntılarını ele alma fırsatımız oldu. Cumhurbaşkanımızın ziyareti esnasında 15 milyar dolar ticaret hedefi konuldu. Savunma sanayii alanındaki ilişkilerimiz de gittikçe güçlenmekte. Nükleer enerji başta olmak üzere enerji alanında da geniş bir iş birliği imkanı olduğunu düşünmekteyiz. Mısır’la Türkiye arasındaki ikili ilişkilerimize ilaveten bölgesel sorunları da ele aldık. Bunların başında Gazze konusu gelmek. Sayın Şukri ile krizin başından beri düzenli çalışmakta ve koordine etmekteyiz” ifadelerini kullandı. 

Ankara-Kahire ilişkilerinin normalleşmesi sürecinde, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 12 yıl sonra ilk kez 14 Şubat’ta gerçekleştirdiği Mısır ziyareti önemli bir dönüm noktası olmuştu.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, dışişleri bakanları arasında bugün yapılan ikili görüşmede, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın hazırlıklarının ele alınması bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kahire ziyaretinde Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin cumhurbaşkanları başkanlığında yeniden tesisine ilişkin Ortak Bildiri imzalanmıştı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Mısırlı mevkidaşı Şukri’nin bugün gerçekleştireceği ikili görüşmede başta Gazze olmak üzere Libya, Doğu Akdeniz, Sudan, Afrika Boynuzu ve Sahel gibi bölgesel konuların da ele alınması öngörülüyordu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 yıl sonraki ilk ziyaretinin gündeminde Gazze vardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ı kapsayan üç günlük yurtdışı seyahati kapsamında, 12 yıl sonra ilk kez, 14 Şubat’ta Kahire’ye gitmişti. 

Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından kameralar karşısına geçen iki lider, başta Gazze olmak üzere bölgesel konulara ilişkin iş birliği mesajı vermiş ve iki başkentin “el ele vererek Gazze konusunda çok iyi sonuçlar elde edeceğini” kaydetmişti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Erdoğan’ın ülkesini on yılı aşkın bir süre sonra ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İki ülke arasında yeni bir sayfa açıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Gazze’de akan kanın durması için Mısırlı kardeşlerimizle iş birliği ve dayanışma halinde olmaya devam edeceğiz. Orta vadede Gazze’nin yeniden toparlanması ve imarı için de Mısır’la birlikte çalışmaya hazırız” demişti. 

Ayrıntılar gelecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir