Savunmada gözler zirveye dikildi

MELTEM GÜNEŞ Ankara – Yerli üreticilerden Özyurt Silah Sanayi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özyurt, bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede, 13 yıldır faaliyet gösterdikleri sektörde bugüne kadar aralarında Türkiye’nin ilk AK tabanlı 7.62×39 kalibre piyade tüfeğinin de olduğu 5 yüksek kalitede silah ürettiklerini söyledi. Aynı zamanda dünya çapında tedarikçi olduklarını anlatan Özyurt, “Azerbaycan ve ABD gibi stratejik dost ve müttefik ülkelere yüksek kaliteli silah ve mühimmat tedariki sağlıyoruz. Bunun yanı sıra, Avrupa’da İspanya ve Ortadoğu’da Suudi Arabistan gibi pek çok ülkenin silah ve mühimmat ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bugüne kadar müttefik ülkelerle yapmış olduğumuz anlaşmaların toplam bedeli yaklaşık 1,5 milyar dolara ulaştı” dedi.

Özyurt, savunma alanındaki millileşmenin stratejik bir husus olduğunu vurgularken, “Cumhurbaşkanımızın koyduğu hedef doğrultusunda yerli sanayiyi zirveye taşıyacağız” diye konuştu.

Hatay’a yatırım

Özyurt, 6 Şubat depremlerinde büyük hasar gören memleketi Hatay’da da savunma yatırımları yapmak için kolları sıvadıklarını aktararak, “Bölgede şu an insan kaynağı çok sıkıntılı. Bunu aşar aşmaz Hatay’da yatırımlarımızı hayata geçireceğiz ve bölgede kalkınmayı hızlandıracağız” ifadesini kullandı.

“Önceliğimiz terörle mücadele”

Özyurt, geçtiğimiz günlerde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’e yaptığı ziyaretin “bazı çevrelerin karalama kampanyası girişimlerine sahne olduğuna” işaret ederek, “Önceliğimiz para kazanmak değil, terör ve teröristle mücadele” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir